Kā aizsargāt savu e-pastu?

Ievērībai!

Mūsu e-pasta sistēma neizsūta lietotājiem nekādus e-pastus, kurā tiek prasīts apstiprināt vai ievadīt savu e-pasta lietotājvārdu un/vai paroli. Ja tāda veida e-pastu saņemiet, tas jāizdzēš vai neskaidrību gadījumā sazinieties ar mums - Cadence IT atbalsts dienestu.

Sazināties

Katrs vēlas savu e-pastu aizsargāt no svešām acīm, lai citi to neizmantotu privātu datu iegūšanai, kā arī nepieļautu e-pasta konta izmantošanu mēstuļu izsūtīšanai vai citām nesankcionētām darbībām.

Aizsardzībai pret e-pasta konta uzlaušanu tiek izveidota parole, kas būtībā ir vienīgais aizsargmehānisms e-pasta piekļūšanai.

Tāpēc ir ļoti būtiski izveidot STIPRU paroli.

Ikdienā mums ir daudz kontu un paroļu, kas ir jāatceras, tomēr nedrīkst izturēties nevērīgi pret paroļu veidošanu, jo vāji izveidota parole ir visbiežākais iemesls, kā hakeri uzlauž Jūsu e-pasta kontu.

Vāja parole e-pastam ir tāpat, kā pie aizslēgtām durvīm zem kājslauķa palikta atslēga.

e-pasta paroles aizsardzība

Paroles minimums

GARUMS

garumam jābūt vismaz 8 simboli,

DAŽĀDĪBA

jāiekļauj lielie un mazie burti un cipari,

ORIĢINALITĀTE

neizmantot bieži sastopamas paroles un populārus vārdus, ar kurām hakeri sāk konta uzlaušanu: user123, abc123, 54321, qazwsx, qwerty, password, p@$$word, 1q2w3e4r, 123qwe, zxcvbnm, dfghj, lalala, google, rammstein, LordOfTheRing, un tml. Vairāk skatīt: Kādas ir bieži izmantotas paroles?

Tabu paroļu veidošanā

Pilnībā izvairīties parolē iekļaut visu vai daļu no e-pasta lietotājvārda vai domēnvārda, piemēram, ja e-pasts ir test23ed@testeju.com, tad parole nedrīkst būt test23 vai 23ed vai testeju. Parolei jābūt pilnīgi atšķirīgai no e-pasta nosaukuma.

Parolē neizmantot savus vai savu ģimenes locekļu personas datus - vārdus, uzvārdus, dzimšanas datus, piemēram, Sandra, Gunis3, KASPIS1988 un tml.

Nelietot vienkāršus vārdnīcas vārdus, pilsētu nosaukumus, cilvēku vārdus. Lai arī hakeri ļoti bieži izmanto angļu valodas vārdnīcu, tomēr, nav vēlams likt arī latviešu vārdus, piemēram tādus kā - saule, zakis, dators, riga, saulkrasti, santa, maris vai vienkāršās kombinācijās, kā maris123, ZakiS, Zak1s, 0la.

Neglabājam paroles teksta failā uz datora, telefona. Ja nepieciešams pierakstīt, labāk uzrakstīt uz papīra lapas un paslēpt sev zināmā vietā.

Kādu paroli tad var un vajag?

Vislabākais ir paroli veidot no dažādu burtu, ciparu un simbolu kombinācijas, piemēram F4kg8#Jsi, tomēr tādas parasti nav iegaumējamas un dažreiz pat lēni ievadāmas no klaviatūras, jo vārds ir netipisks, ko neesam pieraduši rakstīt. Bet, ja paroles saglabā e-pasta programma, tad tādu var noteikti izmantot.

Lai labāk paroli varētu atcerēties, tad izdomājam teikumu un iegaumējam, piemēram, Man garšo Cēsu alus! Tad paroli veidojam no šī teikuma ar pašiem vien zināmu mehānismu - parolē liekam teikumu kopā bez garumzīmēm, atstarpju vietā kādu ciparu vai simbolu, piemēram, man7garsoCEsu&ALus!. Ja vēlaties īsāk, tad varam likt no vārda 2-3 burtus, piemēram ManGarCesAlu*4. Izdomas iespējas ir ļoti plašas.

Parolē svarīga dažādība - iekļaujam specifiskos simbolus,

piemēram, .*(#_@-&+)! u.c.

Ieteicamais paroles garums ir 10 simboli (vairāk nekā minimums un pēc iespējas garāku), kā arī svarīgi mainīt paroli periodiski - vismaz reizi 3-6 mēnešos.

Neizmantojiet šeit publiski norādītās paroles.

Instrukcija, kā nomainīt e-pasta paroli

Papildus informācija angļu valodā par frāzēm parolēs

Paroles garumam ir nozīme

Paroles garumam ir nozīme, jo garāka parole, jo ilgāk laika nepieciešams, lai to uzlauztu, izmantojot speciālu programmatūru, tāpēc ka uzminamo simbolu kombināciju skaits palielinās ar katru nākamo simbolu.

Piemēram, ja pieņemam, ka

  • mazie un lielie burti - 50,
  • cipari - 10,
  • citi simboli 10, 
  • tad kopā sanāk 70 izmantojami simboli.

Ja paroles garums ir 4 simboli, tad, ņemot vērā, ka simboli var atkārtoties, minamo kombināciju skaits ir 704, bet, ja paroles garums ir 8 simboli, tad minamo kombināciju skaits ir 708, kas ir 704 reizes vairāk. Bet neskatoties uz šiem cipariem, hakeris ar speciālu programmatūru un metodēm 8 simbolu paroli var uzlauzt 3 mēnešos, bet tas ir visai nosacīti, jo tas atkarīgs arī no paroles sarežģītības un izmantotajiem simboliem un to kārtību, kā arī laušanai izmantojamā datora jaudas.

Papildus informācija angļu valodā par paroļu laušanu.

Ko darīt, ja mans e-pasts ir uzlauzts?

Ja esat konstatējuši, ka Jūsu e-pasts ir uzlauzts vai manāt savā e-pastā netipisku darbību, ko neveicat Jūs pats, piemēram, izsūtītie e-pasti, tad

sazinieties ar mums - Cadence IT atbalsta dienestu.

nomainiet paroli, vislabākais no cita datora. Instrukcija, kā nomainīt e-pasta paroli

Paroles maiņa no cita datora ir nepieciešama gadījumā, ja e-pasts tiek uzlauzts ar Jūsu datorā vai telefonā nokļuvušu vīrusu. Bet, kamēr vīruss nav atrasts un iztīrīts, tad uz tās pašas inficētās ierīces mainītā jaunā parole vīrusam būs pieejama.

Problēmu vai jautājumu gadījumā, sazinieties ar mums!